طراحی و ساخت پوشش سقف و دیوار سالن‌های صنعتی در مشهد

پیوندی ایمن و مستحکم

برای طراحی و ساخت پوشش سقف و دیوار سالن‌های صنعتی، از مهندسان و متخصصان ما مشاوره رایگان دریافت کنید

سوله‌های صنعتی، سازه‌هایی فلزی هستند که سقف آن‌ها شیب‌دار است و دهانهٔ بسیار بزرگی دارند. پوشش سقف این سازه‌‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شود که تا حد ممکن وزن سازه را کم کند تا فشاری روی قاب‌های سازه ایجاد نشود. همچنین، پوشش بدنه نیز باید توانایی تحمل وزن سقف را داشته باشد. بنابراین سقف هر سازهٔ فلزی، مهم‌ترین قسمت آن سازه محسوب می‌شود؛ به طوری که مهندسان ناظر برای تخمین کیفیت سازهٔ یک سالن صنعتی به بررسی سقف آن می‌پردازند. پوشش سقف سوله صنعتی، شکل‌ها و جنس‌های گوناگونی دارد که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. در ادامه با انواع شیوه‌های اجرای سقف سوله و پوشش بدنهٔ سالن‌های صنعتی آشنا خواهید شد.

انواع پوشش سقف سالن‌های صنعتی

پوشش سقف سوله‌های صنعتی به سه دستهٔ کلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

۱- ساندویچ پانل سقفی

۲- پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

۳- ورق‌های ایرانیت

انواع ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل یکی از بهترین و اصولی‌ترین پوشش‌های سقفی و دیواری برای سوله‌‌های صنعتی است. در بیشتر سازه‌های فلزی، این نوع پوشش می‌تواند تمام نیازمندی‌های یک سوله از سقف و بدنه را فراهم کند.  پوشش‌های ساندویچ پانل سوله به دلیل برخورداری از فومی به نام پلی اورتان به پوشش پلی اورتان سقفی نیز شهرت دارند. ساندویچ پانل‌ها دارای دو ورقهٔ گالوانیزهٔ زیر و رو هستند که داخل آن‌ها با پلی اورتان پر شده است. ضخامت این ورق‌ها به طور معمول حدود پنج سانتی‌متر است. اما به دلیل بالا رفتن قیمت پلی اورتان در برخی موارد دیده شده که این ضخامت را به سه یا دو سانتی‌متر نیز کاهش داده‌اند.

لازم است ذکر کنیم که کم کردن ضخامت ساندویچ پانل پلی اورتان کاری مجاز و بر اساس استانداردها نبوده و سقف‌هایی با ضخامت کمتر از پنج سانتی‌متر در حقیقت فقط اسم ساندویچ پانل را با خود یدک می‌کشند. این پوشش‌ها باید توانایی مقابله با زلزله و حوادث طبیعی را داشته باشند. بنابراین، کم کردن ضخامت آن‌ها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به سازه وارد کند.

ساندویچ پانل سقفی

پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های فولادی‌ای هستند که با فلز روی، پوشش داده می‌شوند تا در برابر زنگ‌زدگی در امان باشند. این ورق‌ها به دو شکل ورق رنگی سقف سوله و ورق ساده سقفی و دیواری در بازار وجود دارند. ترکیب این سقف‌ها به این صورت است که ابتدا پشم شیشه را گذاشته، سپس توری و فویل را روی آن قرار داده و در نهایت یک ورق گالوانیزه روی آن‌ها می‌گذارند.

ورق‌های گالوانیزه قیمت پایین‌تری نسبت به ساندویچ پانل سقفی دارند و هزینهٔ نگهداری آن‌ها نیز کمتر است. همچنین طول عمر این نوع سقف‌ها بالا بوده و در برابر پوسیدگی، مقاومت زیادی دارند. این سقف‌ها نیز مانند ساندویچ پانل در برابر حوادث طبیعی همچون باران و زلزله مقاوم بوده و در بدترین حالت، آسیب ناچیزی به آن‌ها وارد می‌شود.

ورق گالوانیزه سقف

پوشش سقف سوله با ورق‌های ایرانیت

مدت‌هاست که استفاده از ورق‌های ایرانیت برای پوشش سقف و بدنه در کشورهای مختلف ممنوع اعلام شده است. علت این امر، سرطان‌زا بودن این ورق‌ها است. با این حال، متأسفانه در کشور ما در برخی موارد دیده می‌شود که برای ساخت بعضی از سالن‌های صنعتی از ورق‌های ایرانیت استفاده شده است. علت اشارهٔ ما به این مورد، آگاهی دادن به مشتریانی است که از خطرات این نوع پوشش‌ها بی‌اطلاع هستند.

ورق‌های ایرانیت سقف

پوشش سوله در قسمت بدنه

برای پوشش بدنهٔ سالن‌ها از ساندویچ پانل دیواری و ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. در ساخت سوله‌های صنعتی، تعادل هزینه از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل لازم است تا مجری طرح، سرعت انجام کار و کاهش زمان اجرا را در نظر بگیرد و از این طریق هزینه‌های ساخت سولهٔ صنعتی را برای مشتریان کاهش دهد. در چنین شرایطی استفاده از پوشش بدنه‌ای همسان با پوشش سقف می‌تواند به سرعت انجام کار بی‌افزاید.

ما در مجموعهٔ برج پولادین آریایی، تمرکز خود را روی کیفیت متریال‌ گذاشته و در تلاشیم تا هر آنچه مشتریان می‌پردازند، صرف ایجاد کیفیت در سازه شود. به همین دلیل است که پروژه‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مرحلهٔ اجرا می‌رسانیم. اگر به دنبال ساخت یک سولهٔ صنعتی مطمئن هستید، می‌توانید از طریق شمارهٔ ۰۵۱۳۶۹۱۶۵۵۳ مشاورهٔ اولیه را به صورت رایگان از مهندسان این مجوعه دریافت کنید.

به زودی با شما تماس خواهیم گرفت…

شما می توانید با تکمیل فرم زیر، از یکی از متخصصان ما در زمینه طراحی و ساخت پل فلزی، مشاوره رایگان دریافت نمایید.